niedziela, 30 listopada 2008

Św. Andrzej Świerad

Data urodzenia: Koniec X wieku
Miejsce urodzenia: Polska
Rodzice: Brak informacji na ich temat.

Rzeźba przedstawiająca św. Andrzeja(Kościół pw. św. Józefa w Muszynie).Wejście na drogę świętości:
Świerad zanim przybył na Węgry mieszkał w swej pustelni niedaleko wsi Tropie, która była położona nad Dunajcem.Gdy pojawił się w opactwie św. Hipolita w Nitrze miał już doświadczenie związane z ascezą.W roku 998 wstąpił do benedyktynów na Górze Zabor, koło Nitry. Otrzymał tam imię Andrzej. Żył w klasztorze przez jakiś czas, spełniając różne posługi. Osiadł poźniej w pustelni, ponieważ zwyczaj pozwalał mnichom, którzy ukończyli czterdziesty rok życia na samotną służbę Bogu lub w towarzystwie jednego ucznia. Uzyskawszy takie pozwolenie Świerad wybrał się na pustelnię w towarzystwie św. Benedykta. Pustelnik musiał jednak wracać do klasztoru na sobotę wieczór i niedzielę.

Asceza:
Święty Andrzej zajmował się karczowaniem lasu i pomimo,że ta praca nie należała do lekkich dodatkowo umartwiał się. Asceza jego polegała na tym, że przez trzy dni w tygodniu zachowywał ścisły post, przez cały Wielki Post natomiast jadł tylko jeden orzech dziennie, popijając wodą. Umartwiał się nawet w czasie przeznaczonym na odpoczynek, a mianowicie spał siedząc na dębowym pieńku, który był otoczony ostrymi prętami. Dodatkowo zakładał na głowę drewnianą koronę, obciążoną czterema kamieniami. Gdy tylko poruszył głową uderzał o nie. Swoje ciało opasał masiężnym łańcuchem.

Śmierć Andrzeja Świerada:
Niezwykłe umartwiania znacznie przyspieszyły śmierć ascety. Łańcuch, którym opasał ciało wpił się w nie i obrósł skórą.Właśnie to stało się bezpośrednią przyczyną jego śmierci, gdyż pęknięcie wewnętrznego naskórka wywołało gangrenę.Wycieńczony postami i bezsennością święty bardzo często tracił przytomność. Zmarł między rokiem 1030 a 1034. Został pochowany w Nitrze.

Kult:
Część relikwii św. Andrzeja Świerada znajduje się w kościółku w Tropiu, pod wezwaniu św. Andrzeja i Benedykta, pozostała część w Ostrzyhomiu na Węgrzech.

Liturgia:
Dniem poświęconym św. Andrzejowi Świeradowi jest 13 lipca.
Na Słowacji natomiast 17 lipca.

Ikonografia:
Święty Andrzej Świerad przedstawiany jest najczęściej w towarzystwie świętego Benedykta. Jego atrybutem jest łańcuch na biodrach lub w rękach, orzech i dziupla.

Patronat:
Patron bazyliki Św. Emerama w Nitrze. Otoczony kultem nie tylko w Polsce, ale także na Słowacji-gdzie jest patronem młodzieży- Węgrzech i w Chorwacji.


Bibliografia:
O. Hugo Hoever Socist, Żywot świętych Pańskich na każdy dzień roku, wyd. 2 popr. i uzup., Olsztyn 1985.

Brak komentarzy: